طب سنتی

بیان مطالبی درموردطب سنتی

درمان گوش درد

در گوشی که مشکل داره دو تا سه قطره روغن زیتون بریزید. 

بارها هم در گوش درد بزرگترها و هم بچه ها دیده ام که به فاصله کمی بعد از ریختن روغن زیتون، درد گوش آروم میشه و گاهی آلودگی هایی هم بعد از این کار از گوش خارج میشه که در اغلب موارد مشکل رو بالکل ریشه کن میکنه. کلا ریختن دو سه قطره روغن زیتون به گوش هر چند وقت یکبار به سلامت گوش شما کمک میکنه. امتحانش ضرر نداره دوستان.

بیماریهای گوش فروان بوده و مهمترین آنها ورم پرده گوش در اطفال است که علت جمع شدن چرک در پشت پرده آن، می باشد بعد از آن ورم مجرای خارجی گوش است که نسبتاً زیاد دیده می شود.

درمان:

در اول بایستی پرده گوش را توسط پزشک سوراخ نموده تا مایعات پشت آن خارج شود درمان دومی از طریق پاکسازی بدن به وسیله معجون هلیله جات انجام می یابد. سپس از پوست کوکنار 15 گرم تخم گیشنیز 20 گرم تخم کاهو 15 گرم به مدت 5 روز جوشانده صبح و عصر میل نمائید.

نسخه:

گل مامیثا 5 گرم در 5 گرم روغن بادام و یک قاشق سرکه عل کرده در مجرای گوش بمالند و صندل 5 گرم، مامیثا 5 گرم نرم کوبیده در آب گیشنیز و آب کاهو حل کرده از خارج ضماد نمایند.

اگر سبب درد گوش راه رفتن در هوای گرم باشد:

روغن گل و کمی سرکه در گوش بچکانند و گردهای بینی در بینی بکشند.

درد گوش به عات ورود مایعات:

روغن بنفشه، روغن تخم کدو و یا روغن نیلوفر در گوش و بینی بچکانند.

درد گوش در اثرغذاای محرک و ادویه گرم:

بایستی غذا و داروهای ضد آن به کار برند، آب کاهو، آب گیشنیر، آب تاجریزی، و روغن های خنک و یا کمی کافور یا روغن بنفشه در آن بچکانند.

شربت بنفشه، آلوچه ورقانی، تمرهندی، شربت نیلوفر ویا سکنجبین و شیره خرفه میل کنند.

غذا سوپ جوجه با ماش و عدس، اسفناج، گیشنیز کدو و پودر سماق نافع است.

درد گوش به علت ورود آب سرد:

علائمی چون درد در قسمت پشت سر که بایستی روغنهای گرم به پشت سر بمالند و در گوش نیز بچکانند و از جوشانده زیراستفاده نمایند.

نسخه:

تخم شوید 10 گرم

بابونه شیرازی 5 گرم

مغز ناخنک 10 گرم

مرزنجو گرم 10 گرم

جوشانده آب آنها را بر سر بریزند و در هنگام جوشیدن بخور دهند و یک پنبه در آب آن قرار داده در گوش گذارند و قدری از آن آب جوشیده را در بینی بکشند (استنشاق نمایند).

ورود حشرات در گوش:

اگر مورچه یا حشره دیگری در گوش فرو رفت بلافاصل قدری صبر زرد را حل کرده آب آن را در گوش بچکانند، اگر صبر زرد در دسترس نباشد کمی سرکه که رقیق شده به وسیله آب جوشیده سرد شده، و اگر نباشد هر روغنی که در دسترس باشد بچکانند حشره خواهد مرد بعدا به وسیله شستشو خارج می شود.

خارش گوش:

برای تسکین خارش گوش روغن هسته خرما بچکانند، یا روغن بادام تلخ را در آب افسنطین ریخته بچکانند یا خود افسنطین را 5 گرم در2 قاشق سرکه و آب جوشانده در گوش بریزند.

بهترین داروی خارش گوش جوشانده 5 گرم آویشن در 50 گرم آب است که روزانه با آن گوش را بشویند.

 تنفر گوش از صداهای قوی:

علت این امر در اثر ضعف اعصاب است که بایستی داروهای مقوی اعصاب مصرف شود و بوهای خوب وعطورات زاکیه بکار برند.

صدا کردن گوش:

اگر بیمار مسن باشد و صدا کردن گوش گاهگاهی باشد باید به فکر بالا بودن فشار خون بود، اگر بیمار تب دار باشد پس از قطع تب بهبودی می یابد، اگر در اثر حساسیت حس سامعه باشد در موقع گرسنگی و حس جوع بدتر می شود و اگر در تعقیب بیماریهای ضعیف کننده باشد باید به تقویت عمومی بدن پرداخت و سر را با آب افسنطین و سرکه و بابونه شستشو داد و روغن مورد به سر مالید و در بینی نیز بچکانید باید بیمار بدن را پاکسازی کند و مرتبا دوش حمام آب گرم گیرد و از جوشانده بابونه، مغز ناخنک و گل بنفشه سر را بشوید.

صدا کردن گوش در اثر سردی مزاج:

در اینجا صدا و طنین یا وزوز کردن ادامه می یابد و مداوم بر قرار است با داروهای ضد آن بدن را پاکسازی باید کرد: و غذای مناسب آن حالت را به کار برند و مرتبا از کوبیده صبر زرد و کندر عطسه آرند سپس سر را با جوشانده بابونه، مرزنجوش افسنطین، مغزناخنک، آویشن بشویند – آب فرفیون را در روغن بادام ریخته بچکانند و یا روغن سوسن به تنهائی در گوش بچکانند. مرتبا دوش آب گرم گیرند و از غذاهائی مثل سیر، پیاز، خردل و غذاهای چرب و شور و سرخ کرده بپرهیزند.

صدا کردن گوش در نزد گرم مزاجان ( به علت غذاهای گرم و بیخوابی کشیدن):

اینگونه افراد بیشتر از غذاهای گرم استفاده می کرده اند.

درمان:

روغن کدو، روغن بنفشه به سر بمالند، و روغن گل را با سرکه در گوش بچکانند یا پنبه را با گلاب خیس کرده در گوش گذارند، داروهای چکانیدنی دیگر عبارت از قرنفل، مرزنجوش، زهره گاو و آب تره، روغن گل، آنغوزه پخته شده در روغن زیتون و آب زیره حل شده در پیه مرغ و شحم حنظل در روغن زیتون و آب خرفه یا سرکه یا روغن گل و سرکه، آب شحم حنظل در تازه با روغن کنجدکه خیلی مؤثر و این روغن نیز برای جوشهای سر و ریختن موی سر مفید است.

جمع شدن چرک خشک شده در گوش (بنام بوشن):

هر روغن در دسترس باشد در گوش بچکانند پس از 24 ساعت به و سیله شستشو، جسم چرکین را خارج نمایند.

ورم بناگوش یا ارئیون:

تورم این غدد که فراوان ترین بیماریها، در زمان کودکی و حتی در بزرگسالان است، بسیار دیده می شود و بیماری ویروسی مصری و خطرناکی است که بایستی کاملا بیمار را از افراد سالم جدا ساخت بخصوص و سائل زندگی او مثل ظروف غذاخوری محل خواب و غیره.

دستورات مفید زیر برای اینگونه بیماران ضروری است.

1- بیمار بایستی کاملا استراحت کند و از خوردن غذاهای ترش و سرخ کرده و محرک بپرهیزد. بیمار باید از سرماخوردگی مصون باشد زیرا ممکن است به ورم مغز منجر شود که بیماری خطر ناکی می باشد. 2- در صورتیکه بیمار استراحت نکند و تورم غدد بناگوش زیاد ممکن است دو طرفه شده که در تعقیب آن گاهی استفراغ و حالت تهوع و درد شدید پیدا شده که ممکن است باعث قطع نسل شود.

درمان:

تخم شوید 5 گرم

بابونه 5 گرم

تخم کنان 5 گرم

موم 5 گرم

همه را نرم کوبیده در روغن گل ریخته به صورت پماد به محل تورم ضماد نمایند یا برگ توت، گل خطمی، پیاز، گل بنفشه و مغز ناخنک را پخته ضماد نمایند یا تخم کتان تخم شنبلیله یا برگ تاجریزی را در گل سرخ پخته ضماد کنند هر یک از داروهای فوق را می توان با انجیر یا آرد گندم تواءماً پخته بکار برند.

از جوشانده زیر یک هفته استفاده نمایند.

گل بنفشه 15 گرم

گل خطمی 15 گرم

مغزناخنک 10 گرم

خارخسک 15 گرم

پرسیاوشان 15 گرم

همه را نیم کوب کرده 7 قسمت نموده هر قسمت را صبح و عصر جوشانده میل کنند.

اتوره یا وجود چرک در گوش – اتوره مزمن، پارگی پرده گوش،چرک مقاوم:

گل ارمنی 15 گرم

تخم مورد 10 گرم

تخم کرفس 15 گرم

تخم خرفه 10 گرم

کندر 10 گرم

گلنار 10 گرم

همه را نرم کوبیده صبح، ظهر، شب یک قاشق مرباخوری در شربت قند حل کرده میل نمایند. 

 

 

 

 

 موفق و سلامت و سربلند باشید.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ فروردین۱۳۹۱ساعت 17:45  توسط علی   |